homepage
e-mail
 20 trikov, ako si nájsť prácu
   
  Nový Čas spolu s odborníkmi z agentúry Trenkwalder práve vám, ale aj ľuďom, ktorí si po dlhšom čase hľadajú prácu, prináša základné poučky ako na to.  
  viac...  
 Na čom môžete pri hľadaní práce pohorieť
  Napriek tomu, že situácia na pracovnom trhu je vplyvom krízy vážna a voľných pracovných miest je nedostatok, pri hľadaní práce ľudia stále opakujú niektoré chyby, až sa zdá, akoby boli nepoučiteľní.  
  viac...  
 Firmy chcú lekárov, účtovníkov a IT expertov
   
  Kde sa teraz oplatí pracovať? Kde aj napriek kríze majú zamestnávatelia stále záujem o nových pracovníkov? Najmä v zdravotníctve, obchode, bankovníctve a informačných technológiách hľadajú firmy viac ľudí ako vlani.  
  viac...  
     

Chcete si nájsť prácu a neviete, ako na to?

Hľadať prácu je dnes pre finančnú krízu oveľa zložitejšie, nie však beznádejné.

O pracovné ponuky sa treba zaujímať aktívne, nespoliehať sa iba na úrad práce či personálnu agentúru. Vhodné je prehliadať špecializované internetové stránky s pracovnými ponukami aj listovať v novinách.

Najlepším spôsobom, ako reagovať na pracovnú ponuku, je e-mail. Zvládnete v krátkom čase a za rovnaké peniaze odpovedať viacerým firmám. Navyše ukážete potenciálnemu zamestnávateľovi, že viete pracovať s počítačom. Nie je to však tak dávno, čo sa na inzeráty s pracovnými ponukami odpovedalo poštou alebo telefonicky. V súčasnosti väčšina ľudí posiela svoje životopisy a motivačné listy e-mailom. Posielať životopis poštou sa dokonca vyslovene neodporúča. Dnes už je e-mailová odpoveď samozrejmosťou. Poslať žiadosť o prijatie na danú pracovnú pozíciu zašlite poštou iba v prípade, že si to firma vyslovene žiada.

Či pošlete jeden e-mail alebo päť, stojí to rovnaké peniaze. Záujemcovia o prácu teda nad inzerátmi veľmi nerozmýšľajú a posielajú svoje životopisy hlava-nehlava na oveľa viac e-mailových adries, ako by odpovedali pri poštovej korešpondencii. Personalisti sú tak oveľa viac vyťažení a nezvládajú nápor záujemcov. Často neodpovedajú na zaslané žiadosti o prijatie do zamestnania, v poslednom období dokonca neposielajú ani automatickú odpoveď o prijatí vášho životopisu a zaradení do evidencie uchádzačov o danú pracovnú pozíciu. Odporúča sa preto, aby ste nikdy nezabudli k odosielanej správe požadovať oznámenie o doručení. Budete tak mať istotu, že váš e-mail prišiel tam, kam mal a firma či personalista ho prijali.

Živelné posielanie životopisov na všetky možné avizované pracovné ponuky má aj ďalšiu nevýhodu. Ak ich záujemca o prácu pošle 100 denne, stratí prehľad, komu svoj životopis poslal a komu nie. Nie je to dobrá vizitka, ak ich jednej firme pošlete viac. Takisto dochádza k omylom a motivačný list, ktorým máte vlastne zamestnávateľovi objasniť, prečo by ste chceli práve túto ponúkanú prácu, sa napríklad na prácu redaktora v novinách začínal oslovením "Vážení pracovníci ministerstva hospodárstva".

Kedy na inzeráty odpovedať? Ideálne je v prípade, ak si v pondelok alebo utorok kúpite noviny alebo prezriete novú ponuku na pracovnom portáli a na inzeráty v nich odpoviete hneď. Odpoveď od potenciálneho zamestnávateľa tak môžete získať už v priebehu týždňa. Určite sa neodporúča posielať e-mail personalistom cez víkend, pretože pošta sa počas voľných dní nahromadí vo väčšom množstve a v pondelok váš životopis môže personalista ľahšie prehliadnuť. Takisto by ste svoj životopis mali odoslať zo serióznej e-mailovej adresy. Životopis zaslaný z adresy mucinko@hotmail.com alebo xantypa@gmail.com v agentúrach ani vo firmách veľmi seriózne nepôsobí. Znižujete si tak svoje šance, že vás vôbec pozvú na pohovor. Odporúča sa adresa s menom a priezviskom na portáli, ktorý je verejne dostupný. Svoju schránku by ste si mali tiež pravidelne kontrolovať, a to aj niekoľkokrát za týždeň. Používajte, ak je to možné, stále rovnaký e-mail, nie je dobré, ak životopis pošlete z jednej adresy a na pozvanie na pohovor reagujete z inej adresy. Personalista by si ich nemusel správne spojiť.

 

Kde všade si môžete hľadať prácu

 

Internet – dobrá dostupnosť, časová neobmedzenosť, rozsah/počet a obsah ponúk, zverejnenie životopisu, informácie o procese hľadania práce (ako napísať životopis, motivačný list, príprava na pohovor, plánovanie kariéry).

Personálna agentúra – obsadzuje voľné pracovné miesta svojich klientov, ponuka práce je závislá od dopytu, vhodné pre ľudí s vyšším vzdelaním a rozšírenou kvalifikáciou, z času na čas treba aktualizovať životopis v databáze.

Agentúry dočasného zamestnávania – priamo zamestnávajú svojich klientov a potom ich „požičiavajú“ firmám na krátkodobé práce, služby poskytujú bezplatne. Ak sa agentúre nepodarí umiestniť vás na trhu práce, môže s vami rozviazať pracovný pomer a vy sa vrátite do evidencie nezamestnaných.

Úrady práce – po registrácii na UPSVaR poskytujú informačné a poradenské služby, obsadzovanie voľných pracovných miest, poskytnutie časti náhrady cestovných výdavkov súvisiacich s absolvovaním pohovoru alebo výberového konania, poberanie dávok počas nezamestnanosti, sprostredkovanie absolventskej praxe, zabezpečovanie vzdelávania a rekvalifikácií.

Inzeráty v tlači – špecifické pozície, výber periodika (zameranie, regionálny záber), pozor na neseriózne inzeráty bez doplňujúcich informácií (opis ponuky, kontakty).

Výstavy a burzy práce – predstavenia spoločností a oboznámenie s voľnými pozíciami, vhodnejšie ako zdroj informácií, prostriedok na prieskum trhu práce.

„Po známosti“ – silná zdroj, osobnejší prístup, niekedy sa o voľnom pracovnom mieste dozviete skôr.

 

Zdroj: 2.5.2009 | Zdroj: Pravda

 
ÚvodO násGalériaKurzyKontakt
  Copyright © 2008 Softimex.sk. All rights reserved.