homepage
e-mail
 20 trikov, ako si nájsť prácu
   
  Nový Čas spolu s odborníkmi z agentúry Trenkwalder práve vám, ale aj ľuďom, ktorí si po dlhšom čase hľadajú prácu, prináša základné poučky ako na to.  
  viac...  
 Na čom môžete pri hľadaní práce pohorieť
  Napriek tomu, že situácia na pracovnom trhu je vplyvom krízy vážna a voľných pracovných miest je nedostatok, pri hľadaní práce ľudia stále opakujú niektoré chyby, až sa zdá, akoby boli nepoučiteľní.  
  viac...  
 Firmy chcú lekárov, účtovníkov a IT expertov
   
  Kde sa teraz oplatí pracovať? Kde aj napriek kríze majú zamestnávatelia stále záujem o nových pracovníkov? Najmä v zdravotníctve, obchode, bankovníctve a informačných technológiách hľadajú firmy viac ľudí ako vlani.  
  viac...  
     

Práca v zahraničí zvýši sebavedomie

Motiváciou je nielen vyšší zárobok, ale aj možnosť zdokonaliť sa v cudzom jazyku či spoznávať kultúru iných krajín.

 

Pred niekoľkými mesiacmi záujem o dlhodobú prácu v zahraničí u Slovákov mierne klesal. Silnejúce euro znížilo výšku zárobku v zahraničí a ľudia mali dostatok príležitostí uplatniť sa aj na domácom trhu. V súčasnosti o prácu prichádza i množstvo kvalifikovaných ľudí. „Slovensko je v rámci krajín OECD štátom s treťou najvyššou mierou nezamestnanosti. Dopyt prevýšil ponuku práce, a tak záujem o uplatnenie sa v zahraničí opäť rastie,“ hovorí personálna manažérka Eva Dolžová z Aleko agency, ktorá sprostredkúva prácu na Slovensku aj v zahraničí.

Ak ste si zvykli na konzumný spôsob života, ktorý vám nedovoľuje poľaviť a musíte si plniť svoje záväzky, pri strate zamestnania môžete prísť doslova o strechu nad hlavou. Riešením môže byť práve práca v zahraničí. Podľa Dolžovej je toto hlavný dôvod, prečo dopyt po práci v zahraničí v posledných mesiacoch rastie. „Ľudia pre záväzky a pôžičky musia postupne poľavovať zo svojich nárokov. Dokonca niektorí začali uprednostňovať stabilitu práce pred výškou zárobku, aj keď zárobok v niektorých krajinách je aj napriek silnej euromene neporovnateľne vyšší ako na Slovensku.“

Ak si hľadáte prácu v zahraničí, momentálne najviac pracovných príležitostí kvalifikovaným aj nekvalifikovaným záujemcom ponúka Veľká Británia. „Ide hlavne o prácu vo veľkoskladoch, v hotelierstve a je dosť ponúk aj pre opatrovateľky. Pre ľudí kvalifikovaných v odbore hotelierstvo je atraktívne aj Grécko a Cyprus, a to nielen pre výšku mzdy, získanú prax, ale aj pre klimatické podmienky,“ vysvetľuje personálna manažérka Eva Dolžová. Naďalej pretrváva záujem aj o severské štáty ako Dánsko, Nórsko, Fínsko a Švédsko, ktoré sú atraktívne najmä pre možnosť vysokých zárobkov.

 

Stále láka aj Amerika

Napriek tomu, že za posledné mesiace hodnota dolára oproti euru výrazne klesla, podľa personálnej agentúry Aleko agency je záujem o prácu v Spojených štátoch značný. Amerika je zaujímavá predovšetkým pre študentov. „Pomocou programu W & T (Work & Travel) majú študenti príležitosť legálne pricestovať do USA, pracovať počas letných prázdnin, zarobiť si na svoj pobyt, precestovať Ameriku a pritom si našetriť peniaze,“ vysvetľuje Dolžová. „Čo sa týka trvalého pracovného pomeru, uchádzači o prácu uprednostňujú krajiny EÚ, a to nielen z dôvodu vyššieho zárobku a nižších nákladov na začiatok nového pracovného života, ale aj preto, že je to bližšie k domovu.“ Veľkým pozitívom je, že pre mnohé krajiny už nie sme len lacnou pracovnou silou, ako to platilo v minulosti. Zahraniční zamestnávatelia si na robotnícke posty hľadajú uchádzačov z krajín ako Bulharsko či Ukrajina – práve pre nižšie mzdové nároky. „Samozrejme, že na týchto postoch zamestnávajú aj Slovákov, ale to skôr súvisí s kvalifikáciou či jazykovou bariérou. Kvalifikovaných uchádzačov zo Slovenska, ktorí ovládajú jazyk danej krajiny, zamestnávatelia obsadzujú na kvalifikované a lepšie ohodnotené pozície,“ hovorí Dolžová.

 

Cudzí jazyk je nutnosť

Okrem finančného zabezpečenia je výhodné pracovať v cudzej krajine aj pre zdokonaľovanie sa v jazykoch. Ovládanie aspoň jedného cudzieho jazyka je dnes nutnosť a nie výhoda, ako to platilo v minulosti.

Ak ste sa vrátili zo zahraničia a hľadáte si prácu na Slovensku, vaše skúsenosti a jazyková vybavenosť vám uľahčia nájsť si vhodné zamestnanie. Pre potenciálneho zamestnávateľa by vaša zahraničná prax mala byť len vítanou skúsenosťou. Poznatky zo zahraničia pomáhajú tiež pri zvýšení sebavedomia, otvárajú nový obzor a obohacujú váš život o nové skúsenosti a zážitky. Pobyt v inom politickom a sociálnom štáte vám tiež pomôže v komunikácii s ľuďmi a prispieva k zvýšenej tolerancii. Každý prax získaná v zahraničí je totiž neoceniteľnou skúsenosťou. Najdôležitejšie pred odchodom do zahraničia je veriť svojim schopnostiam a prácu si hľadať prostredníctvom dobrej a overenej personálnej agentúry.

 

magazín Pravdy | november 2009

 
ÚvodO násGalériaKurzyKontakt
  Copyright © 2008 Softimex.sk. All rights reserved.