homepage
e-mail
 20 trikov, ako si nájsť prácu
   
  Nový Čas spolu s odborníkmi z agentúry Trenkwalder práve vám, ale aj ľuďom, ktorí si po dlhšom čase hľadajú prácu, prináša základné poučky ako na to.  
  viac...  
 Na čom môžete pri hľadaní práce pohorieť
  Napriek tomu, že situácia na pracovnom trhu je vplyvom krízy vážna a voľných pracovných miest je nedostatok, pri hľadaní práce ľudia stále opakujú niektoré chyby, až sa zdá, akoby boli nepoučiteľní.  
  viac...  
 Firmy chcú lekárov, účtovníkov a IT expertov
   
  Kde sa teraz oplatí pracovať? Kde aj napriek kríze majú zamestnávatelia stále záujem o nových pracovníkov? Najmä v zdravotníctve, obchode, bankovníctve a informačných technológiách hľadajú firmy viac ľudí ako vlani.  
  viac...  
     

Videovizitkou sa vystrčíte z davu

Chcete urobiť dojem na prijímacom pohovore? Urobte si videoprezentáciu. Svoje silné stránky a prínos pre nového zamestnávateľa tak podáte vo forme, ktorá vás spoľahlivo odlíši od ostatných uchádzačov. K príprave takejto vizitky pristupujte veľmi opatrne – miesto pozitívnych reakcií by ste totiž mohli zožať aj nechcené fiasko. „Videoživotopis odporúčam vtedy, ak sa uchádzate o čo najvyššie pozície, miesta pre kontakt so zákazníkmi, alebo public relation. Človek pracujúci manuálne si s písaným alebo štandardným elektronickým CV-čkom vystačí,“ hovorí HR Partner Lenovo Slovakia Bronislav Potašová.

Optimálna dĺžka je 90 sekúnd

Ten, kto pošle videovizitku, zaboduje oveľa viac, pretože personalistom a manažérom uľahčí výber toho správneho kandidáta. No či bude vybratý, nevie zaručiť nikto. „Nakoniec zvyknú zavážiť odborné znalosti a typ osobnosti. A to sa dá zistiť až na osobnom pohovore,“ upozorňuje Potašová.

Dôležité je hovoriť pomaly a robiť dlhšie pauzy medzi vetami. „Počas celého spotu by ste sa mali pozerať do kamery a snímať iba hornú časť tela – hlavu a hruď. Text si dôkladne vopred pripravte. Pôsobiť dôveryhodne totiž robí v týchto prípadoch problém aj osvedčeným marketérom. Aj preto by dĺžka prezentácie nemala presiahnuť 90 sekúnd,“ hovorí riaditeľ spoločnosti People Elements Patrik Pauko.

Pozor na cieľovú skupinu

Prítomných skôr rozosmeje, ak budete na obraze priveľmi rozhadzovať rukami. A video nakrútené pred čisto bielym alebo čiernym pozadím pôsobí ako odkaz z väzenia.

Pri vytváraní sebaprezentácie je dôležité myslieť na to, komu je určená. Je rozdiel, či sa idete stretnúť s odborníkmi v oblasti ľudských zdrojov, alebo špecialistami na konkrétnu oblasť, v ktorej chcete pôsobiť. V prípade personálnych konzultantov je totiž vhodnejšie, ak sa im predstavíte prostredníctvom klasického životopisu. „Zároveň je dôležité zvážiť, či si prostredníctvom tejto prezentácie hľadáte prácu, alebo iba poukazujete na svoje skúsenosti, ktoré sú súčasťou výberového konania na získanie konkrétnej odbornej práce v rámci určitej firmy, alebo tendra,“ upozorňuje HR konzultant Business Development Denisa Vavrovičová.

Obsahom súboru by mali byť okrem osobných údajov aj informácie o vzdelaní a školeniach, praxi a ostatných odborných a technických skúsenostiach. Ukážky svojich prác alebo certifikátov pridávajú napríklad grafici alebo dizajnéri.

Určite nie je dobré, aby ste sa snažili odprezentovať tým, že personalistom pošlete pred pozvaním na pohovor rovno videovizitku s množstvom súborov a „gulášom“ grafických prvkov. Konkrétne projekty, kampane či autorské práce si radšej nechajte až na ďalšie výberové kolá.

 

Ako postupovať pri natáčaní

 • Optimálna dĺžka je približne 90 minút
 • Hovorte pomalšie a robte pauzy medzi vetami
 • Hlasom zvýraznite podstatu odkazu
 • Počas celého spotu sa pozerajte do kamery
 • Snímajte len hornú časť tela (hlavu, hruď)
 • Dôkladne sa pripravte, text si radšej napíšte
 • Úsmevom nič nepokazíte, díva pocit uvoľnenosti a pohody

 

Obsah videovizitky

 • Predstavenie seba
 • Oslovenie diváka
 • Sumárne predstavenie svojich skúseností
  • Cez kľúčové body prezentácia osobných predstáv o svojom pôsobení na novom mieste- ideálne tak, aby divák počul prínosy pre seba
  • Jasný odkaz o tom, prečo si vybrať práve vás
  • Poďakovanie a výzva na stretnutie

 

Pravda| 22. apríla 2010

 
ÚvodO násGalériaKurzyKontakt
  Copyright © 2008 Softimex.sk. All rights reserved.