homepage
e-mail
 20 trikov, ako si nájsť prácu
   
  Nový Čas spolu s odborníkmi z agentúry Trenkwalder práve vám, ale aj ľuďom, ktorí si po dlhšom čase hľadajú prácu, prináša základné poučky ako na to.  
  viac...  
 Na čom môžete pri hľadaní práce pohorieť
  Napriek tomu, že situácia na pracovnom trhu je vplyvom krízy vážna a voľných pracovných miest je nedostatok, pri hľadaní práce ľudia stále opakujú niektoré chyby, až sa zdá, akoby boli nepoučiteľní.  
  viac...  
 Firmy chcú lekárov, účtovníkov a IT expertov
   
  Kde sa teraz oplatí pracovať? Kde aj napriek kríze majú zamestnávatelia stále záujem o nových pracovníkov? Najmä v zdravotníctve, obchode, bankovníctve a informačných technológiách hľadajú firmy viac ľudí ako vlani.  
  viac...  
     

14 tipov, ako zabodovať na pohovore

 1. Spravte si výber zamestnávateľov, u ktorých by ste chceli pracovať
 2. Zistite si o nich čo najviac informácií (náplň práce, spôsob obliekania a firemnej kultúry atď). Nič nie je horšie, ako keď predstúpite pred personalistu a o firme neviete prakticky nič (azda len to, že je najbližšie k vášmu bydlisku a nemusíte tak dlho cestovať).
 3. Pri príprave životopisu a motivačného listu si doprajte čas a napíšte ich čo najprehľadnejšie, štruktúrovane, v chronologickom poradí. V motivačnom liste uveďte, prečo ste práve vy tým najvhodnejším kandidátom. Rátajte totiž s tým, že rovnako ako vy dostali pozvanie aj iní kandidáti, a preto by ste mali byť čo najpresvedčivejší.
 4. Po pozvaní na pohovor si so sebou vezmite svoj životopis a motivačný list (aj napriek tomu, že ste ho predtým poslali poštou alebo mailom), pričom sa pred prípadnou nervozitou na samotnom pohovore poistite tým, že ich budete mať pred sebou a občas do nich nahliadnete.
 5. V životopise neuvádzajte nepravdivé informácie, pretože si ich nový zamestnávateľ môže telefonicky overiť. Rovnako je to aj so znalosťou cudzích jazykov. Rátajte s tým, že si to personalista určite overí hneď na pohovore.
 6. Skôr ako prídete na stretnutie, použite zrkadlo alebo poproste svojho rodinného príslušníka, aby s vami simuloval pohovor, pričom bude klásť aj nepredvídateľné otázky. Naučíte sa tak lepšie reagovať.
 7. Zistite si čo najviac o pracovnej pozícii, aby ste vedeli reagovať na otázku, prečo ste práve vy tým najlepším kandidátom.
 8. Na pohovor príďte aspoň 15 minút pred určenou dobou stretnutia. Samozrejmosťou je upravený vzhľad a slušné oblečenie. Nepodceňujte reč tela, preto počas rozhovoru seďte pokojne. Nevyložte si celé ruky na stôl, maximálne sa opierajte o lakte. Seďte rovno, prípadne v miernom predklone, ktorý napovedá o vašom záujme o miesto.
 9. Všímajte si prostredie. Nezabudnite na to, že stačí 5 až 7 sekúnd, kedy si o vás druhá strana spraví prvý dojem, na ktorom záleží. (Nepodceňujte ani recepčnú, ktorá môže neskôr informovať vedenie o vašom správaní pred stretnutím.)
 10. Nezabudnite si vypnúť mobilný telefón. Na recepcii netelefonujte ani pred, ani po ukončení pohovoru. Pokiaľ na to zabudnete a zazvoní vám, vypnite ho a ospravedlňte sa.
 11. Pri rozhovore nebuďte prekvapení, ak do miestnosti nevstúpi len jeden človek, ale viacerí zástupcovia firmy. Nevystupujte preľaknuto, odpovedajte s rozvahou a plynule. Nepôsobte zaliečavo ani príliš sebavedome. Chybou nie je ani spomenutie malého neúspechu v minulom zamestnaní.
 12. Pri prerokúvaní platu čakajte otázku, aký plat si predstavujete. Vami vyslovená čiastka by mala byť konkrétna, nie príliš nadsadená, aby ste sa nevyradili už v prvom kole. Prílišná skromnosť tiež nie je namieste, pretože by ste ju neskôr mohli oľutovať, respektíve by hovorila o tom, že si neveríte.
 13. Súčasťou otázok bude určite aj vaša flexibilita či schopnosť zapadnúť do kolektívu. Majte teda jasno v tom, koľko času chcete venovať práci aj vo vašom voľnom čase a či na to máte priestor. Nesľubujte nič, čo nemôžete splniť.
 14. Pokiaľ pracujete aj v inom zamestnaní, alebo ste živnostníkom, informujte o tom potenciálneho zamestnávateľa, aby sa táto činnosť nezhodovala s pracovnou náplňou, ktorú by ste vykonávali vo firme, do ktorej sa hlásite. Vyhnete sa tak konfliktu záujmov a zbytočným nepríjemnostiam, prípadne okamžitej výpovedi.

Nový čas pre ženy | 11.09.2012 

 
ÚvodO násGalériaKurzyKontakt
  Copyright © 2008 Softimex.sk. All rights reserved.