homepage
e-mail
 20 trikov, ako si nájsť prácu
   
  Nový Čas spolu s odborníkmi z agentúry Trenkwalder práve vám, ale aj ľuďom, ktorí si po dlhšom čase hľadajú prácu, prináša základné poučky ako na to.  
  viac...  
 Na čom môžete pri hľadaní práce pohorieť
  Napriek tomu, že situácia na pracovnom trhu je vplyvom krízy vážna a voľných pracovných miest je nedostatok, pri hľadaní práce ľudia stále opakujú niektoré chyby, až sa zdá, akoby boli nepoučiteľní.  
  viac...  
 Firmy chcú lekárov, účtovníkov a IT expertov
   
  Kde sa teraz oplatí pracovať? Kde aj napriek kríze majú zamestnávatelia stále záujem o nových pracovníkov? Najmä v zdravotníctve, obchode, bankovníctve a informačných technológiách hľadajú firmy viac ľudí ako vlani.  
  viac...  
     

20 trikov, ako si nájsť prácu

Ako na to

 1. Po ukončení štúdia alebo zamestnania sa nahláste na všetky potrebné inštitúcie, ako je zdravotná poisťovňa, úrad práce a Sociálna poisťovňa.
 2. Objektívne si zhodnoťte, v čom ste dobrí a v ktorých oblastiach by ste mali pridať a podľa toho si hľadajte zamestnanie.
 3. Vytýčte si ciele, ujasnite si, či chcete prácu, kde zotrváte, alebo vás zaujíma kariérny rast a podľa toho hľadajte.
 4. Vzdelávajte sa a neustále pracujte na svojom ďalšom rozvoji. Sústavne sledujte nové ponuky, či už na internete, alebo úradoch práce.
 5. Pošlite životopis a motivačný list aj do spoločností, ktoré neinzerujú pozície, ale sú pre vás zaujímavé. Nikdy neviete, či neprejavia vôľu stretnúť sa s vami.
 6. Životopis a motivačný list sú vašou vizitkou, prvým krokom k tomu, aby ste zaujali. Dané materiály preto vypracujte skutočne precízne a pravdivo.
 7. Gramatika musí byť v odosielaných dokumentoch stopercentná, navyše sa treba vyhýbať nejasným skratkám a žargónu, ktorý nie je všeobecne známy. Pre istotu si ich dajte skontrolovať známemu.
 8. Najviac priestoru v životopise venujte poslednému zamestnaniu. Ak ste počas štúdia už pracovali, brigádovali alebo ste absolvovali študijný pobyt, určite to v životopise uveďte, zamestnávatelia uprednostňujú rozhľadených kandidátov.
 9. Dbajte na stručnú a výstižnú formuláciu viet, prehľadnosť. Najlepšie urobíte, ak si vyberiete jeden z predvolených životopisov - napr. na internetovej stránke Europass.
 10. Ak pripájate fotografiu, mala by byť v pravom hornom rohu vo veľkosti ako na občianskom preukaze, neodporúča sa posielať obrázok z rodinných osláv, spoločenských posedení či dovoleniek.
 11. Vypracujte pri reakciách na pracovné pozície kvalitný a na mieru šitý motivačný list. Určite neposielajte každej ?rme ten istý všeobecne zameraný list. Mal by obsahovať hlavne dôvod, prečo by si mali vybrať práve vás a čo vy môžete ?rme ponúknuť.
 12. Komunikujte s potenciálnym zamestnávateľom cez seriózne znejúcu mailovú adresu (napr.: meno.priezvisko@xy.com). Vyhnite sa komunikácii cez ?remnú adresu.
 13. Dôkladne sa pripravte na každý pracovný pohovor. Zistite čo najviac informácií o danej spoločnosti a pozícii, pripravte si otázky na potenciálneho zamestnávateľa.
 14. Pamätajte si, na aké pozície reagujete, prípadne si ich vytlačte a nezabudnite meno človeka, za ktorým idete na pracovný pohovor.
 15. Na pohovore sa nepodceňujte ani nepôsobte veľmi sebavedomo, buďte sami sebou a snažte sa predať svoj potenciál.
 16. Prejavte záujem a motiváciu, vyhnite sa náznakom sťažovania alebo hádzania viny na iných.
 17. Vyhýbajte sa neúprimnosti alebo klamstvu.
 18. Neprežeňte to so svojimi platovými očakávaniami. Vždy si zvážte, čo dokážete ponúknuť ako protihodnotu.
 19. Nedajte sa odstrašiť prípadným neúspechom, nestrácajte nádej. Žiadajte spätnú väzbu, aby vám ozrejmili, čo ste nerobili dobre a pokúste sa odstrániť nedostatky.
 20. Poriadne si prečítajte pracovnú zmluvu a zistite si všetky podmienky práce pred nástupom.

Základ správneho životopisu

 1. Musí byť bez pravopisných chýb.
 2. Mal by obsahovať aktuálne a správne kontaktné údaje.
 3. Ak budete prikladať aj svoju fotku, použite klasický pasový formát.
 4. Zapôsobí aj pripojenie informácie o absolvovaných kurzoch.
 5. V udalostiach postupujte od najnovších po najstaršie.
 
ÚvodO násGalériaKurzyKontakt
  Copyright © 2008 Softimex.sk. All rights reserved.