homepage
e-mail
 20 trikov, ako si nájsť prácu
   
  Nový Čas spolu s odborníkmi z agentúry Trenkwalder práve vám, ale aj ľuďom, ktorí si po dlhšom čase hľadajú prácu, prináša základné poučky ako na to.  
  viac...  
 Na čom môžete pri hľadaní práce pohorieť
  Napriek tomu, že situácia na pracovnom trhu je vplyvom krízy vážna a voľných pracovných miest je nedostatok, pri hľadaní práce ľudia stále opakujú niektoré chyby, až sa zdá, akoby boli nepoučiteľní.  
  viac...  
 Firmy chcú lekárov, účtovníkov a IT expertov
   
  Kde sa teraz oplatí pracovať? Kde aj napriek kríze majú zamestnávatelia stále záujem o nových pracovníkov? Najmä v zdravotníctve, obchode, bankovníctve a informačných technológiách hľadajú firmy viac ľudí ako vlani.  
  viac...  
     

Bez prípravy je pohovor cesta do pekla

Pracovný pohovor môže byť stresujúci. Nedovoľte, aby vám strach a nepripravenosť prekazili cestu k získaniu nového pracovného miesta.

Kľúčom k úspešnému zvládnutiu prijímacieho pohovoru je dôkladná príprava. Pred samotným pohovorom by ste si mali zohnať čo najviac informácií o potenciálnom zamestnávateľovi. Tieto vám pomôžu zorientovať a uistiť sa o správnosti rozhodnutia uchádzať sa o danú pracovnú pozíciu. Takisto získanými vedomosťami dávate najavo budúcemu zamestnávateľovi, že vám na pracovnom mieste skutočne záleží.

Príďte včas
Presnosť je výsadou nielen kráľov, a preto si dajte záležať na tom, aby ste na prijímací pohovor prišli v dostatočnom predstihu. Nie je nič horšie, ako dobehnúť na pohovor dychčiac a v poslednej chvíli.
Stres nechajte doma. V tomto prípade je vaším najväčším nepriateľom. Človek v strese zabúda hovoriť to, čo si pripravil, zostáva nesústredený a okolie ho prestáva brať vážne. Pred pohovorom sa pokúste upokojiť a odreagujte sa. Napríklad čítaním či telefonátom s blízkou osobou, ktorá vás povzbudí a privedie na príjemnejšie myšlienky.
Ak vám pod tlakom robí vám problém hovoriť nahlas pred cudzími ľuďmi a pritom vaša kvalifikácia vás predurčuje, aby ste pracovné miesto získali, vysvetlite situáciu konzultantovi, ktorý s vami vedie pohovor. Povedzte, že sa necítite dobre, ste vystresovaný a že máte problém uvoľniť sa. Konzultant vás môže upokojiť, alebo si s ním môžete dohodnúť iný termín pohovoru, pretože stres nemusí vzniknúť výhradne z dôvodu, že ide o pohovor. Karty môžu zamiešať aj vaše osobné problémy.

Dôležitý je prvý dojem
Šaty robia človeka a prvé, čo si váš potenciálny zamestnávateľ všimne, bude váš celkový vzhľad, a teda aj oblečenie. Na pohovore môžete pohorieť aj pre príliš krátku sukňu, veľký výstrih alebo pre džínsy. Zväčša platí nepísané pravidlo – o čím vyšší post sa zaujímate, tým elegantnejšie a decentnejšie oblečenie by ste mali zvoliť. Určite nepodceňujte ani spôsob vystupovania – pripravte si príjemný úsmev, priamy pohľad do očí, odpovedajte celou vetou a zrozumiteľne.
Pohorieť môžete, ak patríte k príliš výrečným ľuďom alebo ak ste introvertom. Rozprávajte stručne, k veci a nezabudnite, že nikoho na pohovore nezaujíma, ako sa momentálne učí vaše dieťa a kde sú dobré výpredaje. Cestu k vysnívanému povolaniu si môžete odrezať aj tým, ak o ponúkané pracovné miesto neprejavíte záujem, prípadne budete zúfalo prosiť o prácu. Všetkého veľa škodí.

Poznajte svoje kvality
Ak vás pozvali na pohovor na základe vášho profesijného životopisu, znamená to, že ste dostatočne kvalifikovaný na voľný post. Zlý dojem urobíte v momente, ak si začnete vymýšľať, váš životopis sa nezhoduje s tým, čo v skutočnosti na pohovore hovoríte. Neuspejete aj v prípade, ak si vymyslíte najvyššie dosiahnuté vzdelanie či pracovné skúsenosti, ktoré nemáte. Personálne agentúry a aj personálne oddelenia spoločností, reklama ktoré prijímajú nových zamestnancov, si údaje z vášho životopisu overujú. Pred pohovorom si dobre prečítajte svoj životopis a na základe jeho jednotlivých bodov si skúste pripraviť stručný prejav ku každej časti - vzdelanie, prax, špeciálne znalosti a vedomosti, záľuby a podobne. Vyhnete sa tým prípadným nezrovnalostiam medzi vašimi odpoveďami na pohovore a tým, čo ste uviedli do životopisu.
Pohorieť môžete aj v momente, ak začne preceňovať svoje schopnosti a možnosti. Ak vás neodhalia na pohovore, v praxi vám prídu na to - na čo v skutočnosti máte a na čo by ste len chceli mať.

Aj sivá myška môže zaujať

Aké najčastejšie chyby robíme na pohovore, o tom, či je dôležitý prvý dojem a či rozhoduje aj vzhľad, hovorí personálna konzultantka agentúry Start People Dana Sudorová. 

  • Nakoľko je pri pracovnom pohovore dôležitý prvý dojem ?

Mnohí kandidáti neváhajú staviť na prvý dojem. Podstatné je však celkové správanie uchádzača. Napríklad reprezentatívne oblečenie a pevný stisk ruky kandidáta na pozíciu do vyššieho manažmentu môže rýchlo pokaziť nesúvislý očná kontakt, alebo snaha klamať. Naopak, sivá myška , uchádzajúca sa o administratívnu pozíciu bez mejkapu, môže prekvapiť príjemným a veľmi slušným vystupovaním. Hoci sa zo začiatku môže javiť ako introvert, z ktorého bude ťažké „dolovať“ informácie.

  • Aké najčastejšie chyby robia ľudia na pohovoroch?

Vzhľadom na súčasnú situáciu na trhu práce je najčastejšou chybou prejav zúfalstva. Ponúk na trhu práce je skutočne menej ako pred rokom a nezamestnaných pribúda. Prejavujú sa zatrpknutosťou , nechuťou a až netajeným odporom k pohovoru. Mnohí sú až tak zúfalí, že nemajú záujem rozprávať o svojich skúsenostiach  a chcú hneď dokázať, že vedia robiť. Ak však nemajú chuť prejaviť záujem a o jedno miesto sa uchádza viac záujemcov, ich šance rapídne klesajú.

  • Rozhoduje oblečenie?

Oblečenie je naozaj v mnohých prípadoch dôležité. Na pohovoroch človek prezentuje sám seba vo vzťahu k pozícii, o ktorú sa uchádza. Žena, ktorá sa uchádza o post predavačky, si môže dovoliť prísť na pohovor v džínsoch a v tričku. Kandidátka na post asistentky by sa mala vyhýbať džínsom a aj pulóvrom s hlbokým véčkovým výstrihom.

  • Môže sa na pohovore človek, ktorý prijíma uchádzača do zamestnania , pýtať na osobné otázky typu - koľko máte deti, chystáte svadbu...?

Kladenie osobných otázok je možné považovať za neobjektívne vedenie pohovoru, pretože kandidát, ktorý má deti, môže byť postavený „mimo hry“, pokiaľ sa objaví kandidát bez akýchkoľvek záväzkov. Každopádne, ak sa kandidát s takýmito otázkami stretne, nie je povinný na ne odpovedať.

  • Má uchádzač priamo odpovedať na otázku „osobne sa ohodnoťte“, alebo by mal čakať na ponúkaný plat?

Každý kandidát, ktorý ide na pohovor, by mal poznať svoju cenu. V drvivej väčšine sa skutočne uchádzači dokážu ohodnotiť sami. Neistota je najmä u absolventov, ktorí nemajú až taký prehľad na trhu práce, ale aj u starších ľudí, ktorí vzhľadom k veku a zo strachu z diskriminácie idú hlboko pod svoju cenu.

 

 
ÚvodO násGalériaKurzyKontakt
  Copyright © 2008 Softimex.sk. All rights reserved.