homepage
e-mail
 20 trikov, ako si nájsť prácu
   
  Nový Čas spolu s odborníkmi z agentúry Trenkwalder práve vám, ale aj ľuďom, ktorí si po dlhšom čase hľadajú prácu, prináša základné poučky ako na to.  
  viac...  
 Na čom môžete pri hľadaní práce pohorieť
  Napriek tomu, že situácia na pracovnom trhu je vplyvom krízy vážna a voľných pracovných miest je nedostatok, pri hľadaní práce ľudia stále opakujú niektoré chyby, až sa zdá, akoby boli nepoučiteľní.  
  viac...  
 Firmy chcú lekárov, účtovníkov a IT expertov
   
  Kde sa teraz oplatí pracovať? Kde aj napriek kríze majú zamestnávatelia stále záujem o nových pracovníkov? Najmä v zdravotníctve, obchode, bankovníctve a informačných technológiách hľadajú firmy viac ľudí ako vlani.  
  viac...  
     

Urobil si kurz, dnes už podniká

Inžinier Miloslav Košina si vybral správne. Po strate zamestnania prešiel na úrade práce rekvalifikačným kurzom a začal podnikať. Ako živnostník teraz o robotu núdzu nemá. Na stavbách v Bratislave a okolí zabezpečuje stavebný dozor. "Na úrade som absolvoval kurz prípravy na podnikanie. Naučil som sa základy ekonomiky a práva, ale aj pracovať s počítačom,“ hovorí o svojom príbehu, keď si ako stavbár bez práce doplnil kurzom

vedomosti. Teraz už prácu príliš "naháňať“ nemusí. Ako hovorí, dostal sa do štádia, "že si ho občas ,nájde‘ už aj sama“.

No nie všetci nezamestnaní, ktorí prešli rekvalifikačnými kurzmi, majú také šťastie

ako Košina. Podľa údajov poskytnutých úradmi práce v krajských mestách, z absolventov kurzov si do troch mesiacov po ich skončení nájde prácu asi len tretina. Či sa im to podarilo vďaka preškoleniu, alebo by si ju našli aj bez kurzu, sa však u nás neskúma.

Štatistiky nepresvedčia
Najlepšie sa vlani darilo úradu práce v Nitre, kde si po rekvalifikácii našlo prácu 78 percent ľudí. No tam sa ich preškolilo len 95, čo je pomerne málo. V Žiline si z 485 preškolených našlo prácu 205, v Košiciach z 98 iba 32 , v Prešove z 55 iba 12, v Bratislave z 919 našlo prácu 415, v Banskej Bystrici z 279  našlo prácu 71, v Trenčíne z 461 našlo prácu 137 a v Trnave z 173 našlo prácu 67. V tomto a budúcom roku by mali úrady práce zorganizovať 1 552 rekvalifikačných kurzov, pričom počet ich účastníkov nie je známy. Tieto údaje sa však Michalovi Páleníkovi z Inštitútu zamestnanosti nepozdávajú.

"Nikdy som nevidel žiadne štatistiky o tom, koľko nezamestnaných našlo prácu v profesii, na ktorú sa v kurze pripravovali,“ povedal. Vykazovanie úspešnosti považuje za zbytočné, lebo počet rekvalifikovaných ľudí v porovnaní so 400-tisíc nezamestnanými je zanedbateľný. "Na kurzoch sa totiž ročne zúčastňuje len tri až päť percent nezamestnaných,“ upozornil Páleník. Máli sa mu tiež počet kurzov naplánovaných na tento a budúci rok a výhrady má aj k ich kvalite. "Mnohé rekvalifikačné kurzy nie sú rekvalifikačné. Učiť sa na nich písať napríklad životopis, to nie je rekvalifikácia,“ zdôraznil.


Príbuzný odbor je šanca
Úrady práce priznávajú, že kurzmi sa plnohodnotná odbornosť získať nedá. "Účastníci kurzov nezískajú žiadnu kvalifikáciu. Dostanú len osvedčenie o ich absolvovaní,“ potvrdzuje Alena Čemanová z Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny v Bratislave. O rekvalifikačné kurzy majú podľa nej väčší záujem aktívni nezamestnaní, ktorí by si našli prácu aj bez školenia. "Menej sa o ne zaujímajú ľudia, ktorí by ich viac potrebovali.“

Nezamestnaní by podľa prezidenta Slovenskej asociácie malých podnikov Vladimíra Sirotku mali vedieť, že rekvalifikácia nemôže nahradiť vzdelanie. Preto im odporúča, aby sa nerekvalifikovali "z kuchára na zvárača“, ale zvolili si také kurzy, ktoré majú blízko k ich pôvodnému povolaniu. Teda ak je niekto murár, môže sa úspešne rekvalifikovať napríklad na tesára, lebo tieto odbory majú aj na školách niektoré predmety spoločné. Takto preškolení ľudia majú potom väčšiu šancu sa zamestnať.

Tento postup zvolil aj inžinier Košina a vyplatilo sa mu to. Ako nezamestnaného stavára sa ho počas rekvalifikačného kurzu ujal majiteľ stavebnej firmy. Počas praxe na stavbe mal nad ním dohľad práve v oblasti stavebného dozoru, v čom je teraz ako živnostník úspešný.

Zmeniť hodnotenie kurzov
Rekvalifikácia nezamestnaných by podľa Sirotku mohla byť kvalitnejšia. Musel by sa však zmeniť spôsob výberu a hodnotenia firiem, ktoré kurzy prostredníctvom úradov práce zabezpečujú. Môžu ich totiž robiť len firmy, ktoré vyhrali výberové konanie. Pri nich je však jedným z hlavných kritérií cena za kurz, čo Sirotka považuje za chybu. "Rekvalifikovať by mali hlavne firmy, ktoré dokážu ľudí pripraviť tak, že si nájdu prácu, a nie také, ktoré dajú v tendri lepšiu cenu, ale výsledky majú slabé,“ dodal Sirotka.

 

HN špeciál | 17.02.2011

 
ÚvodO násGalériaKurzyKontakt
  Copyright © 2008 Softimex.sk. All rights reserved.